Kural Kitapçığı

1. GENEL İŞLEYİŞ
a. iddaaRakipbul Ligi, takımları internet üzerinde buluşturan ve onlara farklı rakiple keyifli maçlar yaptırarak bu maçlarında profesyonel bir atmosfer yaratan Türkiye'nin en büyük halı saha ligidir. Bu hizmet sayesinde takımlar ücretsiz bir şekilde kolayca siteye üye olabilir ve diledikleri takımla, diledikleri saatte, diledikleri sahada maç yapma teklifinde bulunabilirler. Yapılan maçlar neticesinde takımlar, puan ve seviyelerine göre çeşitli renklere ayrılırlar. Bu sistem size teklif yapacağınız takımın gücü hakkında bilgi verir.
b. Her takım lige 10 puanla başlar. Galibiyette alınan puan rakibin gücü ile doğru orantılıdır. 10-19 puan aralığındaki takımlar yeşil, 20-39 puan aralığındaki takımlar kırmızı, 40 puan üzerine çıkan takımlar ise siyah renk kategorisinde yer alırlar. Siyah bir takımı yendiğinizde 5 puan kazanıyorken, kırmızı takımı yendiğinizde 4, yeşil takımı yendiğinizde 3 puan kazanırsınız. Unutulmamalıdır ki iddaaRakipbul Ligi, heyecanı risk ile buluşturan bir sistemdir. Genel puan değerlendirmelerinin aksine iddaaRakipbul Ligi'nde mağlubiyette puan kaybı yaşanmaktadır. Bu sayede sıralama her an değişebilmekte ve heyecan hep maksimum seviyede kalmaktadır. Puan kaybı ise rakibin gücü ile ters orantılıdır. Yani mağlup olunan rakip ne denli güçlü ise kaybedilen puan o denli az olur. Siyah bir takıma yenildiğinizde 1 puan kaybediyorken, kırmızı takıma yenildiğinizde 2, yeşil takıma yenildiğinizde ise 3 puan kaybedersiniz.
c. Hiçbir takım başlangıç puanı olan 10 puanın altına düşmez. Eğer herhangi bir mağlubiyet sonucu takımın puanı 10'un altına düşerse, sistem puanı otomatik olarak 10'a çıkarır. Eğer takımın bir önceki sezondan yada yeni sezona puan silme cezası ile başlaması durumu var ise aldığı ilk puanlar otomatik olarak silinecektir.
d. iddaaRakipbul Ligi'nde bir takım, bir takvim ayı boyunca 4 veya üzeri maç yapmış ise, o takım ertesi ayın 1'i ile 15'i arasında 10 bonus puan alır. Bu kural, Açılış ve Kapanış sezonunda Play-offların oynandığı takvim aylarında (genellikle Haziran ve Aralık ayları), Play-offların öncesindeki maçları kapsamamaktadır.
e. iddaaRakipbul Ligi'nde illerde Konferans Sistemi uygulanmaktadır. Konferans Sistemi, iddaaRakipbul Ligi'nin ilde coğrafi açıdan bölünmesidir. Takımlar bulundukları ilçelere göre konferanslara ayrılırlar. Takım kendi konferansından veya başka bir konferanstan bir takımla maç yapsa da puan yarışında kendi konferansındaki takımlarla mücadele eder. Konferans Sistemi hakkında daha kapsamlı bilgi için http://www.rakipbul.com/Haberler/Detay/YilinBombasiKonferansSistemi/6991 haberini ziyaret edebilirsiniz.
f. iddaaRakipbul Ligi, yılda 2 sezon olmak üzere Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu şeklinde oynanır. Ocak-Temmuz ayları arasında Açılış Sezonu oynanırken, Ağustos ayında puanlar sıfırlanarak Aralık ayı sonlarına kadar Kapanış Sezonu oynanır. Bu sezonlarda şampiyonlar Play-Off maçlarıyla beli olur. Daha önce açıklanmış olan tarihte öncelikle konferanslarda eleme maçları oynanır. İlgili ilde konferans sistemi yoksa çeyrek final maçları oynanır. Bu maçlara katılma hakkı kazanmak için, lig sıralamasında ilk 12'de yer almak gerekmektedir. Önceki gece yapılan 24.00 ve 01.00 maçları puanlamaya tabidir.
g. İki takım bir sezon içerisinde birbirleriyle en fazla 5 maç yapabilir. Beşinci maçtan sonra kendi aralarında yapacakları maçlarda puan alamazlar, hazırlık maçı statüsünde oynanır.
h. Temmuz ayında sonlanacak olan Açılış Sezonu'nun ve Aralık ayında sonlanacak Kapanış Sezonu'nun ardından bu 2 sezonun şampiyonları, kendi aralarında "Vize Maçı" yaparlar ve kazanan Türkiye Finalleri'nde mücadele etme hakkı kazanır. Türkiye Finalleri ile ilgili tüm detaylı bilgiler Kural Kitapçığı'nın 12. Maddesinde bulunur.
i. iddaaRakipbul Ligi'ne herhangi bir son başvuru tarihi yoktur. Herkes, istediği zaman lige kaydolup, ligde mücadele etmeye başlayabilir.
j. iddaaRakipbul Ligi belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar. Yapılmış / yapılacak değişiklikler derhal web sitesinde ilan edilir.
 
2. TAKIM İSİMLERİ
a. Takımlar özel bir takım ismi ile müracaat edeceklerdir. Bu özel isim Türkçe ya da yabancı bir kelime olabilir, ancak siyasi mesaj içeren, küfürlü, pornografik, hukuka ve ahlaka aykırı, kişi veya kurumları rencide edici, vb. takım isimleri konulamaz. Sıradan bir insanın azami ölçüde özen gerektirdiği halde yine de fark edemeyeceği şekilde konulan isimler sonucu kişi ve kurumlara gelecek zararlardan iddaaRakipbul Ligi sorumlu kabul edilmeyecektir. Olası bir zarar sonucu iddaaRakipbul Ligi zarara neden olmuş takıma karşı rücu hakkını saklı tutar.
b. Organizasyon komitesi uygun bulmadığı takım isimleri değiştirilir, aksi halde o takım iddaaRakipbul Ligi müsabakalarında yer alamaz.
c. Sitedeki maçların güvenli, huzurlu ve centilmence geçmesi için kayıtlarda son kararı iddaaRakipbul Ligi Disiplin Kurulu verir. Takımların önceki turnuvalardan kayıtlı bulunan olumsuzlukları, centilmenlik dışı davranışları veya maç ücretindeki pürüzleri ve sorumsuzlukları nedeniyle son kayıt kararını iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu tayin eder.
d. Bir takım isminin bu maddenin a bendinde sayılan özelliklere aykırılık oluşturduğu sonradan ortaya çıkarsa ilgili takım derhal ligden ihraç edilir. Ancak iddaaRakipbul Ligi Disiplin Kurulu, uygun gördüğü takdirde, takıma ismini değiştirmesi için 3 gün süre verebilir. Bu süre içerisinde takım ismini değiştirmezse derhal ligden ihraç edilir.
 
3. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ
a. iddaaRakipbul Ligi'ne 18 yaş üstündekiler katılabilir. Bu maddeye aykırılık oluşturacak şekilde, iddaaRakipbul Ligi Organizasyon Komitesi'ni aldatmaya yönelik davranışlar sonucu turnuvaya katılan oyuncularla ilgili olarak iddaaRakipbul Ligi Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez. Bu maddenin ihlali sonucunda hükmen mağlubiyet ve galibiyet kararı verilmez.
b. Oyuncular arasında cinsiyet ayrımı yoktur, takımlar kadrolarında bayan veya erkek oyuncu bulundurabilirler.
c. Bir takım, iddaaRakipbul Ligi resmi kadrosunda profesyonel kontratlı futbolcu bulunduramaz. Oyuncunun kadroda bulunabilmesi için kulübüyle olan kontratının bitişi / feshi ile oynamak istediği Rakipbul Sezonunun başlangıç tarihi arasında en az 365 gün olması gerekir. Profesyonel bir futbolcu ligde ancak misafir statüsünde oynayabilir. Play-Off'larda misafir oyuncu oynatmak yasak olduğu için dolayısıyla Play-Off'larda profesyonel futbolcu da oynatılamaz.
Örneğin: 2017 Kapanış Sezonu 17 Temmuz 2017'de başlamıştır ve Cristiano Ronaldo, 2017 Kapanış Sezonu boyunca ABC takımının lig maçlarında misafir olarak oynayabilir. Ancak, takım Ronaldo'yu kadrosuna resmen transfer edemez ve dolayısıyla 2017 Kapanış Sezonu Play-Off maçlarında oynatamaz. Oynatması için oyuncunun profesyonel kontratının en geç 16 Temmuz 2016'da bitmiş ve takımın kadrosuna resmi olarak transfer olması gerekir.
c.1. Profesyonel oyuncu lisansları sorgulaması, TFF Bilgi Bankası üzerinden gerçekleştirilir.
d. Takım kadroları en fazla 12 oyuncudan oluşur. Maçlar 7'şerli takımlar halinde oynanacaktır. (Maçın oynandığı sahanın boyutuna göre takımlardaki oyuncu sayısı farklılık gösterebilir. Olası bir oyuncu sayısı farklılığını maç alımı sırasında çağrı merkezi yetkililerimiz takım kaptanlarına ileteceklerdir.).
e. 5+2 kuralına göre, her takımın lig başlangıcından itibaren takımını sabitleyip oluşturabilmesi adına 5 maç izin verilir. Ekip, sezonun ilk 5 maçında sahaya sınırsız misafir oyuncuyla çıkma serbestisine sahiptir. 6. maçına çıkmadan önce en az 7 kişilik, en çok 12 kişilik kadrosunu rakipbul.com internet sitesinde oluşturmuş olmalıdır (Tüm oyuncuların TC Kimlik numaralarını sisteme girmiş şekilde üye olmaları gereklidir.) ve bu kadro sezon sonuna dek sabit kalır. (Transfer hakkı saklıdır.) 6. maçından başlayarak bu etaptan sonraki maçlarında kadrosu haricinde yalnızca 2 misafir oyuncu oynatabilir. 8'erli oynanan maçlarda misafir oyuncu sayısı en fazla 3 olur. Her takım, rakibinin bu limiti aştığına dair rakibinin kimlik kontrolü yapılmasını saha koordinatöründen talep edebilme hakkına sahiptir. 5+2 kuralı ile ilgili itirazlar da tıpkı diğerleri gibi, iddaaRakipbul Ligi Disiplin Kurulu'na disiplin@rakipbul.com e-mail adresi aracılığıyla 48 saat içinde iletilmelidir.
f. Sezon içinde, takım kadroları, bu maddenin d bendinde anlatıldığı üzere takımın 6. maçının ardından sabitlenir ve takıma yalnızca 2 misafir oyuncu hakkı tanınır. Bu andan itibaren Transfer Sezonu kapanışına (Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu için bu tarihler yılın genel takviminde açıklanır ve iddaaRakipbul ligi web sitesi üzerinden ilan edilir.) kadar bir takımın 5 transfer hakkı bulunur. Bu transfer hakkı, transfer sezonu kapanışına kadar kullanılabilir.
g. Bir takım, maç içerisinde oyuncu değişikliği, sakatlık vs. nedenlerle misafir oyuncu sayısını 2'nin üzerine çıkaramaz. Bir örnekle açıklamak gerekirse:
A Takımı sahaya Nalbant – Burak – Rafi – Kaan – Cem (As oyuncular) – Deniz – Taner (Misafir oyuncular) yedilisiyle çıkmıştır. As oyunculardan Rafi'nin sakatlanması halinde yerine bir başka misafir oyucu Buğra giremez çünkü misafir oyuncu sayısı Buğra ile birlikte 3'e çıkacaktır.
g.1. Kuralın ihlali durumunda müsabaka oynanır, ihlali yapan takımın rakibi veya ihlali fark eden 3.kişilerin 48 saat içinde merkez disiplin kuruluna itiraz etmesi durumunda ihlali yapan takım hükmen mağlup sayılır. Müsabakada görülen kartlar geçerlidir.
h. Oyuncu değişikliği ,maç alımı, taraftarlarının davranışları ve takım kadrolarının takibinden takım kaptanı sorumludur. Dolayısıyla kaptanlar iddaaRakipbul Ligi kurallarını iyi bilmelidirler.
i. iddaaRakipbul Ligi'ne katılan bütün takımların oyuncuları, futbol oynamaya elverişli olduklarını ve herhangi bir sağlık engeline sahip olmadıklarını açıkça kabul ve beyan eder. Sağlık problemi olduğu halde veya herhangi bir şekilde futbol oynamaya engel bir koşul sahibi kişilerin sağlık problemleri ile ilgili olarak iddaaRakipbul Ligi Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez.
j.Müsabakanın başlayabilmesi için her iki takımın minumum 5 oyuncu ile sahada hazır bulunması gerekir. Bir takımda 3 oyuncu kırmızı kart görürse maç tatil edilir. Nihai karar disiplin kurulundadır.
 
4. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ
a. iddaaRakipbul Ligi platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu yoktur. Ancak forması bulunmayan takımların iddaaRakipbul Ligi Organizasyon Komitesi'nin sağladığı sırt numaralı halı saha yeleklerini (BİP) giymesi zorunludur. BİP giymemek için muhakkak sırt numarasına sahip formalar giyilmesi zorunludur. Hakemler ve Saha koordinatörlerinin sırt numaralarına göre gerekli disiplin ve teknik uygulamaları kolaylıkla gerçekleştirebilmesi açısından aynı renkte kıyafetler giymek yeterli değildir.
b. Maç öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular formaları yok ise öncelikle Saha Koordinatörü'nden takım olarak yeleklerini tahsis etmelidirler. Yeleksiz oyuncular sahaya ısınmak için de olsa çıkamaz.
c. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının sahadaki diğer oyuncuların sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği takdirde oyuncuyu oynatmamaya yetkilidir.
d. Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs) yasaktır. Hakem, bu özellikte takı takan bir oyuncunun bu takıları çıkarmasını istemekte yetkilidir.
e. Müsabakalar iddaaRakipbul Ligi Organizasyon Komitesi'nin sağlayacağı müsabaka toplarıyla oynanacaktır.
f. iddaaRakipbul Ligi takımları üstlerindeki giysi vb. gereçlerde, yanlarında getirdikleri pankartlarda hiçbir şekilde siyasi logolar ve yazılar bulunduramazlar. Taraftarları hiçbir şekilde siyasi tezahürat yapamazlar. Oyuncuların ve taraftarların ırkçı söylem ve imalarda bulunması yasaktır. Bu kurala uyulmaması durumunda iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu; puan cezası, men cezası, takım ve oyunculara ihraç cezası verebilir.
 
5. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ
a. Bir maçta takımların 5 oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu, takım kaptanının değişiklik onayının ardından, sahanın giriş kapısının önüne gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun uygun olduğu anda hakeminde gel işaretinden sonra çıkan oyuncu ile el teması kurduktan sonra değişiklik yapılır.
b. Hakemden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izni, sonra da çıkan oyuncu ile giren oyuncunun kapı girişinde el teması yapması gerekmektedir.
c. Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar dâhil olabilir. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda hakem oyunu durdurur. Eğer hakem oyunu durdurmuşsa rakip takım lehine, oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden bir endirekt serbest vuruş ile oyun yeniden başlatılır, kural ihlali yapan oyuncuya ihtar verilir.
d. Oyun içinde takımlar, hakemin iznini almak kaydı ile oyunun durduğu bir anda, kalecilerini oyunda olan herhangi başka bir oyuncuyla değiştirebilirler. Kaleci değişimi oyuncu değişikliği olarak sayılır ve 5 oyuncu değişikliği hakkından bir eksilir.
e. Oyuncu değişikliği, oyunun hızını etkilemeyecek şekilde seri bir hızda yapılmalıdır. Oyuncu değişikliğini oyun hızını kasten düşürecek şekilde davranışta bulunan oyuncular hakem tarafından ihtarla cezalandırılır.
 
6. iddaaRakipbulLigi'NİN GENEL FUTBOL KURALLARINDAN FARKLARI
a. iddaaRakipbul Ligi'nde, ofsayt kuralları uygulanmaz.Taç kuralı yalnızca belli halı sahalarda uygulanır. Hakem, maç öncesi bu kuralın var olduğu sahalarla ilgili oyuncuları uyarır. Taç atışı elle yapılır.
b. Genel futbol kurallarının halı sahaya uyumu ve oyuncuların sağlığını ve bu organizasyonun keyif öğesini korumak amacıyla iki ceza arasında yorum gerektiren pozisyonlarda hakemlerin yorumu, daima ağır olan cezadan yana olacaktır.
c. Hakem, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumda, hem sahadaki oyun disiplinini, hem de oyuncuyu/oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını çıkarır. Oyuncu/oyuncular bu kartın ardından saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak 5 dakika bekleyip, ardından hakemden izin alarak tekrar oyuna girer/ler.Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart ceza değil, koruma unsurudur. Oyuncuya, sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır.Oyuncusu beyaz kart gören takımın eğer oyuncu değiştirme hakkı varsa beyaz kart gören oyuncu yerine yedek oyuncu girebilir. Bu değişiklik 5 oyuncu değiştirme hakkından düşmektedir.
Örnek: A takımı hiç oyuncu değişikliği yapmamıştır, kaleci değişikliği de gerçekleştirmemiştir. A takımı oyuncusu Nureddin agresif hareketlerle oyunu germektedir. Hakem bu tavırların neticesinde sert bir hareket yapacağını öngörerek Nureddin'e beyaz kart verir. Nureddin oyunu terk eder ve yerine Tufan girer. Takım bundan sonra 4 oyuncu değişikliği hakkına sahip olacaktır. Tufan ile 5 dakikalık ihraç süresi biten Nureddin yer değiştirirse bu da oyuncu değişikliğinden düşülecek ve A takımının 3 oyuncu değişiklik hakkı kalacaktır.
d. Kale vuruşundan direkt rakip kaleye gol olur.
e. Kaleci degajından direk rakip kaleye gol olur.
f. Kaleciler eli ile attıkları topun kimseye değmeden rakip kaleye gol atması durumunda gol geçersiz sayılır ve rakip takım oyuna kale vuruşu ile başlar.
g. Başlama vuruşundan direk rakip kaleye bir gol yapılabilir.
h. Yerden kayarak müdahalelerde müsabaka hakemi kayarak müdahaleyi yapan oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş kararı verecektir . Oyuncuların rakibin topla oynama mesafesi dışında yapacakları kayarak müdahaleler serbesttir.
Örnek 1:Dışarıya çıkmakta olan topun rakibin topla oynama mesafesinde olmaması durumunda kayarak çıkması engellenmesinde oyun devam ettirilir.
Örnek 2:Atılan pasta rakibin topla oynama mesafesinde olmadan kayarak araya girmesi durumunda oyun devam ettirilir. Ancak rakip takım oyuncuların en ufak bir müdahale şansı var ise oyun kayarak müdahale nedeni ile endirekt serbest vuruş ile başlatılır.
Örnek 3:Topla giden oyuncular rakibe tehlikeli olmadan kayarak sut çekmesi oyun kuralları içinde sayılacaktır. Ancak hakem oyuncunun yaptığı bu hareketi tehlikeli olduğu kanaatinde ise en direk serbest vuruş kararı verebilir.
Örnek4: Kaleciler ceza alanı içinde topa kayarak müdahale yapabilirler. Ceza alanı dışında diğer tüm oyuncular gibi kayarak müdahale kurallarına uymak zorundadırlar.
Not: Bu kuralın amacı tamamen sertliği ve sakatlanmaları önlemektir. Kuralların uygulanmasında hakemlerimizin yorumunun gerektiği durumlarda genellikle kayarak müdahaleyi yapan takım aleyhine karar vermeleri Disiplin Kurulu tarafından tavsiye edilmiştir. Bu kararı uygulayan hakemlerimize yapılan itirazlar hakemlerimiz tarafından sarı kart ile cezalandırılacaktır.
i. RB21 Ligi'nde yaş üst sınırı 21'dir. Sezon içinde 21 yaşını geçen oyuncula bulunduğu sezon lig ve Play-Off maçlarında oynayabilirler. 2017 yılı Açılış ve Kapanış Sezonu için 1.1.1996 ve sonrası doğumlu olan oyuncular oynayabilecektir.
 
7. HAKEMLER
a. Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.
b. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla iddaaRakipbul Ligi Disiplin Kurulu'na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.
c. Saha koordinatörü, aynı zamanda yardımcı hakem görevi de görür. Kendi gördüğü ve hakemin görüş açısında olmayan pozisyonlarda hakemi uyarma yetkisine sahiptir. Ancak son kararı orta hakem verir.
d. Eğer kanaatine göre, saha ışıklarının yetersiz olduğunu düşünürse, hakem oyunu durdurmaya yetkilidir. Işıklar oynamak için yeterli hale geldiğinde oyun kaldığı yerden devam eder. Aksi takdirde saha koordinatörü durumu tutanak altına alır ve maç ileriki bir tarihe ertelenir.
e. Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.
 
8. iddaa RAKİPBUL LİGİ DİSİPLİN KURULU
a. iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu, iddaaRakipbul Ligi'nin asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır. Haftanın iki günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir. Toplantı günü, salı ve perşembedir.
b. iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu alınan kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara, rakipbul.com internet sitesi üzerindeki ceza tahtası bölümünden duyurur veya e-mail yoluyla tebliğ eder.
c. iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.
d. iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan ve alınan cezalardan bağımsız olarak , iddaaRakipbul Ligi'ndeki keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya ceza uygulayabilir.Bu ceza kararı iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu'nda oybirliği ile alınır. Sezon içinde benzer ihlallerin olması durumunda alınan önceki kararlar aynı fikri yönde ise teamül oluşturur ve emsal olarak gösterilip ceza verilebilir. Sonradan oluşan bu karar sezon sonunda kurallara eklenir.
d.1. Oyuncular sosyal medyada, ligin organizasyon komitesi veya görevlileri hakkında hakaret edemezler. Bu kuralın ihlali durumunda kurul, takımından sorumlu olan kaptana, ihlali yapan oyuncuya men yada ihraç cezası ; takıma puan silme ve ihraç cezası verebilir. İtiraz süresi 48 saattir bu süreden sonra yapılan itirazlar dikkate alınmaz.
e. Bu talimatın 3. maddesinde tanımlanan 1 profesyonel misafir oyuncu sınırını, 5+2 kuralını veya 9. maddesinde tanımlanan cezalı oyuncu oynatmama kuralının bir maçta ihlal edilmesi durumunda takım hükmen mağlubiyet cezası alır. (Her oyuncu takım fotoğraflarına girmek, ad-soyad vermek zorundadır.). Oyuncular maçlar süresince resmi kimliklerini yanında bulundurmak zorundadır. Maçlar sırasında rakiplerin çeşitli itirazlarına göre, saha koordinatörü tarafından gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılabilir. Kontroller yapıldıktan sonra müsabaka devam eder. İtiraz süresi 48 saattir, bu süre ivedilikle davranılması gereken play-off maçlarında, müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 17.00'ye kadardır.
f. iddaaRakipbul Ligi Disiplin Talimatnamesi'ndeki cezalandırma sistemi 3 derecede bütünleşmiştir. Buna göre;
f.1. Bir oyuncu tarafından, hakeme, saha koordinatörüne veya rakibe yapılan
1. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 1 maçtan 3 maça kadar,
2. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 4 maçtan 8 maça kadar,
3. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, tükürme ve fiziki müdahale durumları ise 9 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.
f.2. Bir oyuncu tarafından, rakibine yapılan ve maç içinde iddaaRakipbul Ligi yetkilileri tarafından tespit edilen,
1. dereceden sert müdahale (sert iki müdahaleyle sarı kart, hafif sertçe arkadan müdahaleyle görülen kırmızı kart, vs.) nedeniyle 1 maçtan 3 maça kadar,
2. dereceden sert müdahale (amaç sakatlamak değil, ancak direkt sağlığı tehdit eden müdahale) 4 maçtan 9 maç kadar cezaya tabidir.
3. derece sert müdahale ( bilerek ve kasten yapılan müdahale ) 9 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.
f.3. Eğer bir oyuncu aşağıdaki ihlalleri yaparsa kırmızı kart gösterilir. Topla bilerek elle oynayıp rakip takımın bariz golünü veya gol atma şansını önlerse(kendi ceza alanındaki kaleci hariç) kırmızı kart gösterilir. Kaleye doğru ilerleyen rakibin bariz gol atma şansını serbest vuruş veya penaltı vuruşu gerektiren bir ihlal ile önlerse kırmızı kart gösterilir.
g. Oyuncu, iddaaRakipbul Ligi standartlarının üzerindeki sertliğini art arda tekrarlaması, anti futbola başvurması ve futbol kalitesini bu nedenle düşürdüğünün tespiti durumunda ilk olarak ihtar alır, ikincisinde ise oyundan ihraç edilerek sertliğin derecesine göre 1 ila 3 maç arasında cezalandırılır.
g.1 iddaaRakipbul Ligi'nde misafir oyuncu olarak bir takımda oynayan oyuncuların 3. Dereceden Fair-Play dışı davranışı nedeniyle kırmızı kart görmesi durumunda misafir olarak oynadığı takım, üç(3) puan silme cezası alır.
h. iddaaRakipbul Ligi'nde bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) bir takımın sahadan çekilerek tatil edilmesi durumunda, son kararı iddaaRakipbul Ligi Disiplin Kurulu verir.
j. Hakemin oyuncu sağlığı nedeniyle gerekli gördüğü durumlar haricinde maçın tatil edilmesini beklemeden sahadan takım halinde çekilmenin cezası ise; mağlubiyet ve -5 puan cezasıdır. Play-Off maçlarında keyfi olarak sahadan çekilmelerde ceza, yeni sezona işler.
k. iddaaRakipbul Ligi'nde bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu'ndadır. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. Takım kaptanları takım ve taraftarlarından sorumludur. Taraftarlarının çıkardığı olaylarda takım kaptanları sorumluluğunu yerine getirmeyip çıkan olayları engellemeye gayret etmez yada tahrik ederse, kurul, takım kaptanına ve/ veya takımına; men veya ihraç cezası verebilir.
l. Her takım onaylanmış olan maçına en az 15 dakika önce gelmek zorundadır. Bu, üyelerimizin rahatça maça hazırlanmasını ve daha da önemlisi maçın net 50 dakika oynanmasını sağlar. Ayarlanan maçının saat başında yeşil sahada en az 5 oyuncusuyla ısınmaya ve maça hazır olmayan takımlara 1 ceza puanı uygulaması yapılır. Maçın başladığı saatten en geç 8 dakika sonra sahada santra yapmaya en az 5 kişiyle hazır olmayan takım, maçın sonucuna göre alacağı puandan 2 puan kaybedecektir.
Örnek: A Takımı – B Takımı karşılaşması 4.1.2013 tarihinde X Halı Saha'sında 21.00'de onaylanmıştır. A Takımı tesise gerektiği gibi 20.45'te gelip, soyunma odası hazırlığının ardından 21.00'da saha ziliyle sahaya girip ısınmaya başlamıştır. B Takımı takımı ise tesise 20.59'da gelip, soyunma odası hazırlığının ardından 21.09'de yeşil sahaya çıkmıştır. Bu gecikme, B Takımı hakkıyla ısınmak için yeterli zamanı sağlayamayacağından sakatlık riskini artırır, maçın başlama süresi gecikebileceğinden, asıl dinlenilmesi gereken bölüm olan devre arasında zaman darlığı nedeniyle her iki takım da dinlenemeyecektir. Bu nedenlerden dolayı B Takımı'na 1 ceza puanı uygulaması yapılır. Eğer B Takımı yeşil zemine en az 5 kişiyle 21.15'te çıksaydı, cezanın boyutu 2 puan olurdu.
m. Maçın başlangıç saatinden 25 dakika sonra iki takımdan birinin 5 oyuncu ile sahada yer almaması halinde o takım, hükmen mağlup (3-0) ilan edilir ve o takım için maçına katılım göstermeyen ekip prosedürü uygulanır. Saat ile ilgili doğabilecek anlaşmazlıklarda Organizasyon Komitesi'nin tuttuğu "Resmi turnuva saati" geçerlidir.
n. iddaaRakipbul Ligi'nde iki takım bir sahaya talipse ve birbirileri ile maç yapmakta uzlaşmamışlarsa, o sahada, ilk teklifi yapan takımın değil, teklifine ilk cevap gelip maçı onaylanan ekibin müsabakası oynanır.
o. Onayladığı maçına katılmayan takım için;
o.1. Eğer takımın ilk maçı ise direkt olarak ihraç edilir.
o.2. Eğer takım 1–5 maç aralığında maç yapmışsa; maçtan 24–48 saat öncesi iptallerde mağlubiyet ve -5 puan cezası, 0–24 saat öncesi iptallerde toplam -15 puan cezası uygulanır.
o.3. 6 ve üzeri sayıda maç yapmış takımlarda ise; maçtan 24–48 saat öncesi iptallerde yalnızca mağlubiyet, maçtan 0–24 saat arası iptallerde mağlubiyet ve - 5 puan cezası uygulanır.
p. Maçına katılım göstermeyen takımın bir sonraki maçına çıkabilmek için iddaaRakipbul Lig'lerinden mevcut ligin Banka Hesabına Havale yolu ile gelemediği müsabakanın ücretini yatırması gerekir.
r. Bir takımın çıktığı bir müsabakada o gün şahsi nedenlerle bir bölümünü eksik verdiği bakiyeyi bir sonraki maçta tamamlamaması durumunda ücreti iddaaRakipbul Ligi Banka Hesabına Havale edene dek üyeliği dondurulur.
s. Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem/saha koordinatörü izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır. iddaaRakipbul Ligi'nde mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Saha koordinatörü veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı Fair-Play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması halinde Disiplin Kurulu ilgili takıma puan cezasından ihraca kadar ceza verebilir.
t. Oyuncuların, rakipleri ve organizasyon hakkında sosyal medya platformlarında yaptıkları açıklamaların fair-play sınırlarını aşması durumunda söz konusu oyuncular ve takımları iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kuruluna sevk edilir. Kurul, açıklamaların içeriğine göre oyuncuya veya takımına ceza uygulayabilir.
u. iddaaRakipbul Ligi'nden diskalifiye edilen takımın eski maçlarına dair herhangi bir yaptırım yoktur. Önceki maçlardaki skorlar ve alınan/verilen puanlar sabit kalır. Yalnızca puanı ne olursa olsun puan cetvelinin en alt sıralarında yer alırlar ve isimlerinin yanında “Disk.” yazılır.
v. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakadan en geç 48 saat sonra iddaaRakipbul Ligi Disiplin Kurulu'na, disiplin@rakipbul.com adresine gönderecekleri e-mail ile yapmak durumundadır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz. Play-off müsabakalarında bu süre müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 17.00'ye kadardır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.
 
9. İDDAA RAKİPBUL LİGİ CEZALARININ UYGULANMASI
a. Kendi takımında ceza alma;
a.1. Oyuncu kendi takımında oynarken saha içi/dışı fair-play'i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya hakem yorumuyla, maçta aldığı bir kart nedeniyle veya verilen karttan bağımsız veya kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen maç cezası kadar kendi takımı maç yapıncaya dek oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.
Örnek: Yasin 911 takımı oyuncusudur.911 takımında oynarken 2 maç ceza almıştır. 911 takımı ligde 2 maç yapana dek Yasin hiçbir takımda oynayamaz.
b. Misafir olarak oynarken ceza alma;
Oyuncu misafir takımda oynarken saha içi/dışı fair-play'i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya hakem yorumuyla, maçta aldığı bir kart nedeniyle veya verilen karttan bağımsız veya kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen maç cezası kadar kendi takımı ve misafir takım maç yapıncaya dek oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.
Örnek: Yasin 911 takımının oyuncusudur. Farz edelim ki Uyar Balata'da misafir olarak oynadığı bir maçtaki hareketiyle 2 maç ceza almıştır. Uyar Balata ve 911 takımı ligde her ikisi de 2 maç yapana dek Yasin hiçbir takımda oynayamaz. (Yalnızca birinin 5 maç yapması bir şey ifade etmemektedir, cezanın bitmesi için her iki takımın da 2 maç yapması gerekir.)
c. Hiçbir oyuncu cezası tamamlanmadan ligde transfer olamaz.
Örnek: Hasan A Takımı oyuncusudur. A Takımında oynarken 2 maç ceza almıştır. A Takımı ligde 2 maç yapana dek Hasan hiçbir takımda oynayamaz ve hiçbir takıma transfer olamaz.
d. Cezada zaman aşımı;
Oyuncunun ceza aldığı süre içerisinde takımı özel iş yoğunluğu veya herhangi bir başka nedenle maç yapmıyorsa, oyuncunun cezasını tamamlaması amacıyla konmuş bu kurala göre, takımın maç yapmadığı her 15(onbeş) gün, iddaaRakipbul Ligi cezasının bir azalmasına neden olur.
Örnek: Ömer A Takımı'nın oyuncusudur. A Takımı'nda oynarken 12.06.2017'de 2 maç ceza almıştır. A Takımı ligde 2 maç yapana dek Ömer hiçbir takımda oynayamaz. Ancak Cengiz'in özel işleri nedeniyle A Takımı uzun süredir maç yapmamaktadır. Bu durumda Ömer'in cezası 12.07.2017'de cezası biter.
e. Cezalıyken alternatif organizasyonlar;
Oyuncu aldığı cezasını ligde tamamlamadan, RB Fairplay Organizasyon'un organize etmiş olduğu hiçbir sportif etkinlikte faaliyet gösteremez.
Örnek: Mustafa, A Takımı oyuncusudur. iddaaRakipbul Lig'inde oynadığı bir karşılaşmadaki disiplinsizliği nedeniyle 2 maç ceza almıştır. iddaaRakipbul Ligi kurallarına göre Mustafa, cezasını liginde tamamlamaksızın RB Fairplay Organizasyon'un organize ettiği hiçbir müsabakada cezası dolana kadar forma giyemeyecektir.
f.. iddaaRakipbul Ligi'nde kırmızı kart gören oyuncular, kırmızı kart gördüğü dakikaya kadar oynadığı süre geçerli sayılacaktır. Kırmızı kart gördüğü ana kadarki süre 7 maç en az 1 dakika oynama süresine dahil olacaktır.
g. iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu tarafından diskalifiye edilen bir takım, bir daha iddaaRakipbul Liginde yer alamaz. Eğer takım diskalifiye olmuş fakat takım oyuncuları arasında ceza almayan ya da maç cezası almış olan oyuncular varsa cezasını doldurduktan sonra farklı takımda oynayabilir ve yeni takım kurabilir. Takımın diskalifiye olduğu kadroda bulunan bu oyuncuların kuracağı veya transfer olacağı takımlar, diskalifiye olan takımın adıyla aynı olamaz veya andıramaz. Bu konudaki nihai karar iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulundadır. Örn; Juventus spor diskalifiye olduysa, bu takımın oyuncuları FC Juventus, Juventusspor, Juventuslu, Juventutis gibi benzer isimlere sahip takımları kuramaz veya transfer olamazlar.
h.. Rakipbul'da oynanan hazırlık maçlarında oyuncuların daha önceden aldıkları resmi maç cezaları düşürülmez.
 
10. HALI SAHALARIN FİZİKİ ÖZELLİKLERİNDEN DOĞAN FARKLAR
a. Tüm halı sahalar:
a.1. Tüm halı sahaların yan çizgisinde bulunan tellere/yan duvara çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır.
a.2. Bu tip durumlar haricinde topun tellere/yan duvara çarpması durumunda oyun devam eder.
a.3. Tel kenarında rakibe yapılan şarjların veya bir tarafın tel kenarında kalmasından dolayı dezavantajı bulunup sağlığının tehlikeye girdiği ikili mücadelelerde hakem yorumu daima cezaya yönelik olacaktır. (Faul, sarı kart, kırmızı kart)…Oyuncu telleri tutup kendine avantaj sağlarsa bu oyuncunun takımı aleyhine en direk serbest vuruş verilir.
b. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Saha'lar:
b.1. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Saha'ların üzerinde bulunan fileye çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır.
b.2. Bu tip durumlar haricinde topun üst fileye çarpması durumunda oyun devam eder.
c. Açık/Üstü filesiz Halı Sahalar:
c.1. Bu halı sahalarda üstten çıkarak, oyun alanı dışına çıkan toplarda oyun; eğer top aut çizgisi iz düşümünden çıkmışsa aut atışıyla, eğer top yan çizgilerin iz düşümünden çıkmışsa topun çıktığı yerden topa en son hangi takım oyuncusu dokunmuş ise aleyhine endirekt serbest vuruşla başlar.
d. Kapalı Halı Sahalar;
d.1. Kapalı halı sahaların üzeri geneli çelik yapı iskeletleri ile çevrilidir. Bu çelikten kemerlere top çarpıp yön değiştirdiği veya oyunun kaderine etki edebilecek şekilde oyuncuları yanılttığına hakemin kanaat getirmesi halinde, oyun hakem atışı ile başlayacaktır.
 
11. PLAY-OFF KURALLARI
a.iddaaRakipbul Ligi'nde bir yılda iki kez Play-Off süreci yaşanır. Bunlardan biri Açılış, diğeri ise Kapanış Sezonu Play-Off sürecidir. Sezon başında açıklanmış olan Açılış ve Kapanış Sezonu Play-Off tarihlerindeki (Önceki gece yapılan 24.00 ve 01.00 maçları puanlamaya tabidir) puan durumuna göre sıralamada ilk 12'de bulunan takımlar, sezon başında belirlenmiş olan fikstürle Play-Off maçlarını oynarlar. Eliminasyon usulü oynanan bu seride ilk 4 takım direkt çeyrek finale yükselir. Çeyrek finalde oynamak için 5&12, 6&11, 7&10, 8&9. takımlar maç yaparlar. Çeyrek finalde 1.&8-9'un galibi, 2.&7-10'un galibi, 3.&6-11'in galibi, 4.&5-12'nin galibi yarı final maçı oynarlar. Kazananlar yarı finale çıkar. Yarı finalde 1/8-9'un galibi 4/5-12'nin galibiyle, 2/7-10'un galibi 3/6-11'in galibiyle eşleşir. Bu eşleşmelerde galip gelen taraf finale çıkar. Konferans uygulamasının olduğu illerde konferans içi Play-Off'lar yukarıdaki düzende oynanır. Ardından Konferans Şampiyonları eleme usulü eşleşerek il şampiyonunu belirlerler.
a.1. İllerdeki konferans sayıları nedeni ile Disiplin Kurulu Onayı ile bazı illerde konferans şampiyonlarının eşleşmesi kura çekimiyle belirlenebilir. Bu durum takımlara önceden www.rakipbul.com sitesi üzerinden duyurulur.
b.Bir takımın play-offlarda oynayabilmesi için ilgili sezon içinde Rakipbul Liginde 10 maç yapmış olması gerekir.
c.Play-Off katılımcılarından herhangi biri, Play-Off tarihinden en az 2 gün önce Play-Off'lara katılmayacağını resmen, iddaaRakipbul Ligi ili yetkililerine açıklarsa, Play-Off dışında kalan, Play-Off adaylık sürecinde adaylığını açıklayan, iddaaRakipbul Ligi'nde en az 10 maç yapma kuralına uygun ve sıralamada en üstte olan ekip Play-Off'ta mücadele etme hakkını elde eder. Bu açıklama yapılmadığı takdirde ekip, iddaaRakipbul Ligi hükmen mağlubiyet prosedürünce işlem görür.
ç. iddaaRakipbul Ligi'nde aynı puanda olan 2 takım arasındaki sıralamada sırasıyla puan, averaj, gol, yapılan maç sayısı, maç sayısı aynıysa galibiyet sayısı dikkat alınır. Bu iki sayı eşitse iki takım aralarında Organizasyon Komitesinin belirlediği saat ve tarihte maç yaparak üst sırada kimin yer alacağını belirler.
d.Transfer sezonunun bitişiyle sabitlenen kadro, Play-Off'lar için o takımın oluşturduğu nihai kadrodur. Daha sonra değiştirilemez. Ancak, Play-Off'ta oynayacak oyuncuların yalnızca kadroda bulunmaları da yeterli değildir.iddaaRakipbul Ligi'nde, kendi takımlarında, ilgili sezon içinde en az 7’şer maçta en az 1'er dakika faal olarak(as veya misafir olarak) sahada yer almak zorundadırlar.
d.1. Play-Off sürecinde 7 maç kuralı ile ilgili olarak Rakipbul Merkez Disiplin Kurulu'na, kuralların gerektirdiği süre içerisinde (ertesi gün saat 17.00) itiraz edildiğinde rakip takımın, geçmişe ait tüm maçları titizlikle incelenerektir. Herhangi bir usulsüzlük görüldüğü taktirde, geçmiş maçlarla ilgili olarak 48 saat kuralına bakılmaksızın yapılan şikayetlerde hükmen mağlubiyet kararı verilecektir. Bu kural ile ilgili yapılan itirazlarda, daha önce oynanan maçlarla ilgili olarak takımlar (zamanında itiraz yapılmadığı için) hak talep edemez.
d.1.1.Bu karar, geçmiş maçlarda kadroya yazılan oyuncunun daha sonra asıl oyuncu olmadığı, hile ile oynadığı tespit edilirse uygulanacaktır.
d.1.2. Kadroda usulsüzlük yapan takım şampiyon olsa dahi ertesi gün kurallarımızda belirtilen itiraz süresi içerisinde (ertesi gün saat 17.00) şikayet geldiği takdirde, yapılan incelemeler doğrultusunda şikayet haklı bulunursa, usulsüzlük yapan takımın elde ettiği haklar (ödüller, şampiyonluklar) finalde kaybeden takıma iade edilecektir.
d.1.3. Kadroda usulsüzlük yaptığı tespit edilen takımlar tüm oyuncuları ile birlikte 1 sezon boyunca (Açılış veya Kapanış Sezonu) tüm FairplayEventsorganizasyonlarından men edilecektir. Takip eden sezonda lige -10(on) puan ile başlayacaktır.
e.Play-offlar’da oynayan oyuncular tekmelik takmak zorundadırlar, ayrıca illerinde konferans finallerine yükselmeye hak kazanan takımlar bu finallere forma ile katılım göstermek zorundadırlar.
f.Play-Off maçları taçlı sistemde oynanır. Taç atışları elle kullanılır.
g.Play-Off ve lig sürecinde alınan cezalar, Play-Off sürecinde oynanacak hazırlık maçları veya yeni sezon maçları ile düşürülemez. Oyuncu cezasını ilgili sezondaki lig ve play-off maçlarında çeker, ancak takım o sezon ligden ve play-offlardan elendi ise ceza yeni yeni sezona devreder ve yeni sezonda çekilir.
h. Bir takımın Play-Off adayı olabilmesi için adaylığını sezon başında açıklanan takvimde belirtilen tarihe dek açıklamakla yükümlüdürler. Play-Off'a aday olduğunu belirtilen tarihte açıklamayan takım, ligdeki pozisyonu ne olursa olsun Play-Off'a kesinlikle katılamaz.
i. Rakipbul Play-Off Adaylık Prosedürü:
i.1. Rakipbul’da ilgili sezonun transfer kapanış tarihinden itibaren Play-Off adaylık prosedürü başlar. Bu tarih her sezon www.rakipbul.com internet sitesinde açıkça belirtilir. Bu süreçte adaylığını açıklayan takımlar;
i.2. Herhangi bir takımla üst üste iki kez veya bir takımla 7 gün içerisinde iki kez maç yapamazlar.
i.3. iddaaRakipbul Ligi'nde o sezon en az 2 maç yapmış ekiplerle maç yapabilirler.
i.4. Üst üste en fazla 2 tane Play-Off adayı olmayan ekiple maç yapabilirler.
i.5. Günde en fazla 1 maç yapabilirler.
i.6. Adaylık prosedürüne göre maç alımlarında olası maç iptalini en az 5 gün (120 saat) içerisinde gerçekleştirilmediği takdirde o takıma hükmen mağlubiyet uygulanır.
 
12. FİKSTÜRLÜ KONFERANS KURALLARI
a. iddaaRakipbul Ligi Fikstürlü Konferansı, online rezervasyon sisteminin aksine, konferansın açılışından önce belirlenen maç programına bağlı olarak oynanan ve diğer konferanslardan farklı olarak 3 puanlı klasik sistemde oynanan bir yapıdır.
b. Maçlar olağanüstü durumlar haricinde hafta sonu gündüz saatlerinde oynanır.
c. Açılış Sezonunda 1 dönem ve Kapanış Sezonunda 1 dönem şeklinde oynanır.
d. Fikstürlü Konferansın şampiyonu olmayı başaran ekip, diğer konferans şampiyonlarıyla birlikte Rakipbul'un Açılış/Kapanış Sezonu şampiyonluğu için mücadele verir.
e. iddaaRakipbul Ligi Fikstürlü Konferansı'nın net başlangıç/bitiş tarihleri ilgili sezonun açılışından en geç 10 gün içerisinde açıklanır.
f. Bir Fikstürlü Konferans 12 takımla oynanır ve 11 hafta lig sürecinin ardından konferansın şampiyonu play-offlarla belirlenir.
g. Ligin açıklanan başlangıç tarihinden önce katılımcı takımlarla tanıtım toplantısı gerçekleştirilir ve bu toplantıda fikstür çekilir. Bir ilde birden fazla fikstürlü konferans oluşabilecek katılım talebi gerçekleşirse, hangi takımın hangi konferansta olacağı bu toplantı sırasında yapılacak kura çekilişi ile belirlenir.
h. 1., 2., 3., 4., 5., 6. ve 7.ler play-off'la direkt olarak kalırlar. Play-off'un son takımı 8., 9., 10., 11., takımlar arasında oynanacak eliminasyon maçlarıyla belirlenir.
i. Konferansın sonucunda iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; ikili averaj, genel averaj, atılan gol, hükmen mağlubiyeti olup olmaması, sarı ve kırmızı kartlar (Sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır), eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında maç yaptırılır.
j. Fikstürlü Konferans oynayan takımlar, bu konferans haricinde online rezervasyon mantığıyla çalışan diğer konferanslarda mücadele edebilirler. Ancak, takımın 2 tarafta alacağı puanlar birbirini etkilemez, tamamen bağımsızdır.
k. Bir takım, şampiyonluk şansını artırma adına, hem fikstürlü konferansta hem de diğer konferanslardan birinde eş zamanlı olarak play-off'a girebilir.
l. Fikstürlü konferansa katılan takımların etkinliğe formalarıyla katılması mecburidir.
m. Bu konferanstaki takımların maçlarda misafir oyuncu oynatma hakkı yoktur. Fikstürlü konferansın başlangıcından önceki www.rakipbul.com'da takımlar kadrolarını oluşturur ve kadro Rakipbul yetkilileri tarafından kilitlenir. Fikstürlü Konferans oynandığı sırada, transfer sezonu kapanana dek yine takımın diğer konferanslardaki gibi 5 oyuncu transfer yetkisi bulunmaktadır.
n. Takımın kadrosundaki her bir oyuncu, fikstürlü konferans play-offlarında oynayabilmek için takımın o sezon içinde fikstürlü konferansta faal olarak oynadığı maçların en az %50'sinde en az 1'er dakika sahada oynamalıdır. (Takımın faal olarak oynamadığı ve bu nedenle hükmen sonuçlanan maçları olması durumunda %50 oranı hesaplanırken, bu maçlar hariç tutulur.) Aksi takdirde oyuncu kadrolu olsa dahi play-offlarda oynayamaz.
o. Maçlar taçlı olarak (Elle) oynanacaktır.
p. Bir takım bir sezonda Fikstürlü Konferans'ta 2 hükmen mağlubiyet aldığı takdirde, otomatikman diskalifiye olur. Önceki ve sonraki tüm maçları hükmen mağlup sayılır.
r. Hükmen mağlubiyet 5-0'lık skorla tescillenir.
s. Fikstürlü Konferansın extra katılım ücreti yoktur. Ödeme açısından takımın tek yapması gereken fikstürlü konferansta oynayacakları son 3 maçın ücretini katılım esnasında peşin ödemektir. Takım, böylece konferanstaki son 3 maçında ücret ödemez.
 
13.  TÜRKİYE FİNALLERİ & KURALLARI
a. Türkiye Finalleri, iddaaRakipbul Ligi'nin o yılki Türkiye Şampiyonu’nu belirleyen turnuvadır.
b. Yıl içinde bir ilde oynanan Açılış ve Kapanış Sezonu galiplerinin oynayacağı maçın galibi Türkiye Finalleri'ne o ilden katılacak olan takımı belirler. Bu maçın adı “Vize Maçı”dır. Eğer Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu şampiyonu aynı takım ise, bu maç oynanmaksızın şampiyon, Türkiye Finallerine giderek kendi ilini temsil eder.
b.1. Türkiye Finalleri Vize maçına ve Türkiye Finalleri'ne katılan takımların bu etkinliklerdeki oyuncu kadroları kabul edilirken Kapanış Sezonundaki kadroları dikkate alınır.
b.2. Ancak, bir oyuncu, takımının Kapanış Sezonu kadrosunda yer alsa dahi Türkiye Finallerinde veya il Vize maçında mücadele edebilmesi için o yıl içerisinde Açılış sezonunda 7 maç en az 1'er dakika ya da Kapanış sezonunda 7 maç en az 1'er dakika o takımda oynamış olmalıdır.
b.3. Takım, Kapanış Ligine hiç katılmadıysa, bu durumda Açılış Ligindeki kadrosu dikkate alınır. Bu durumda her oyuncunun Açılış Sezonunda o takımda 7 maç en az 1'er dakika şartını sağlamış olması gereklidir.
b.4. Türkiye Finallerine giden il temsilcisi takım, Rakipbul liginde o yıl o il içinde herhangi bir takımda Açılış Sezonunda en az 7 maç oynamış veya Kapanış Sezonunda en az 7 maç oynamış 2 oyuncuyu kadrosuna katarak bu finallerde oynatma hakkına sahiptir.
b.5. Vize maçında görülen cezalar sonucunda takım Türkiye Finalleri öncesi yeni sezon maçı yaparsa cezadan düşülür.
c. Türkiye Finalleri'nde, mevcut iddaaRakipbul Ligi oyun kurallarına istinaden belli noktalarda değişiklikler vardır. Bunlar:
c.1. Maçlarda taç uygulaması vardır. Taç kullanımı elle yapılır. Taç atışından direkt gol olmaz.
c.2. Maçlar gruplarda 10'ar dakikadan 2 devre halinde oynanır. Çeyrek final ve yarı finalde 15'er dakikadan 2 devre halinde oynanır. Final maçı 20'şer dakikadan 2 devre halinde oynanır.
c.3.Gruplarda maçların berabere bitmesi halinde önce genel averaj, ardından ikili ve üçlü averaj onlarında eşit olması durumunda, takımların attığı gol, yediği gol, sarı ve kırmızı kartları kontrol edilecektir. Hepsinin eşit olması durumunda kura ile sonuç belirlenecektir.
c.4. Maçlarda halı saha ayakkabısı veya AG tabanlı futbol ayakkabısı ile oynanabilir.
c.5. Finallere katılacak takımların formaları organizasyon komitesi tarafından hediye edilir. Takım, sahaya bu formalarla çıkar. Takımın 2. bir deplasman forması varsa en az 3 gün önceden bu formaların fotoğraflarını disiplin@rakipbul.com adresin mail atmak zorundadır. Finallerde çekilen kuraların ardından takımın hangi maçlarda hangi formayı giyeceği tebliğ edilir. Türkiye Finalisti takımlar finallere takım eşofmanıyla gelmek zorunluluğundalardır. Eşofmanların sırt kısmında, takımın şampiyon olduğu ilin ismi yazılmalıdır.
c.6. Türkiye Finalleri'nde takımlar önce gruplara ayrılır. 4 adet 4'lü grup vardır. Gruplarda takımlar kendi aralarında maç yaparlar. Maçlar rövanşsızdır. 3'lü gruplardan çıkacak olan ilk 2'şer takım, çeyrek finalde eşleşirler. Gruplardan sonraki maçların tamamı tek maç üzerinden ve eliminasyon sistemi üzerinden oynanmaktadır.
c.7. Türkiye Finalleri Kuralları'nın maddeleri ve prosedürü, yıldan yıla değişiklik gösterebilir. Değişiklik göstermesi halinde tüm takımları bilgilendirme adına rakipbul.com'dan yapılacak bir haberle tüm takımlar bilgilendirilir.
d. İl içindeki şampiyonluklarından ötürü Türkiye Finallerine 2 yıl üst üste gitmeye hak kazanan takım, bir sonraki yıl il içerisinde hiç maç yapmaksızın direkt olarak Türkiye Finallerine katılır ve o yıl o il Türkiye Finallerinde çift temsilciyle temsili edilir.
d.1. Finallere direkt katılmayı başaran takımın Türkiye Finallerindeki konaklama masrafları kendisine ait olacaktır.
d.2. Bu takım yıl boyunca il içinde maç yapamayacağı için kadro belirlenmesi noktasında en son Türkiye Finallerindeki kadrosuna 5 transfer yapma hakkı verilir. Finallere gelecek bu 5 yeni oyuncunun finallerden en az 1 yıl önce Rakipbul Liginde maç yapmış olması gerekir.
d.3.2. yıl üst üste finallere gelen takımda olası ceza alan oyuncular, cezalarını  3. yıl direkt katılacakları Türkiye Finallerinde çekerler.
 
14. AVRUPA HALI SAHA ŞAMPİYONASI (EMF Euro)
a. Türkiye Şampiyonu olan ekibin www.rakipbul.com'da kayıtlı resmi kaptanı, EMF Euro'da mücadele edecek 12 kişilik Türkiye Halı Saha Milli Takımı için en fazla 8 oyuncu bildirme hakkına sahiptir. Bu oyuncuların play-off kadrolarında bulunma zorunluluğu yoktur.
b. Şampiyon takımın bildirdiği 8 oyuncudan sonra geri kalan 4 oyuncu ise Türkiye Şampiyonu olan ekibin şehrinde yapılacak olan seçmelerle, Milli Takıma atanan resmi antrenör ve Organizasyon Komitesinin ortak kararıyla belirlenir. Komite, 4'ten fazla oyuncu seçip ilerleyen tarihlerde bu yeni katılan oyuncular arasından bir eleme daha yapabilir.
c. 4 takviyeyle birlikte ortaya çıkan ekip, Organizasyon Komitesi tarafından atanacak olan antrenör nezaretinde 2 ay boyunca çalışmalarını sürdürecek ve EMFEuro'ya antrenörüyle gidecektir. Takımdaki tüm teknik kararların yetkisi antrenörde olacaktır.
d. Şampiyon olan takımın şehrinde iddaaRakipbul Ligi tarihi boyunca üye olarak en az 1 maç yapmış tüm Rakipbul üyelerinin Milli Takım seçmelerine katılma hakkı vardır.
 
15. ÖDÜLLER
a. iddaaRakipbul Ligi'nde yıl sonundaki vize maçından galip ayrılan takımların iddaaRakipbul Türkiye Ligi Finalleri'ndeki konaklama masrafları Organizasyon Komitesine aittir.
b. Türkiye Finallerine katılan ekiplere Organizasyon Komitesi tarafından tam takım forma hediye edilir. (Takımlar finallerde bu formalarla mücadele ederler.)
c. Türkiye Finallerine katılan ekiplerin ulaşım ve transfer masrafları kendilerine aittir.
d. Türkiye Finallerini kazanan ekip, iddaaRakipbul Ligi Türkiye Şampiyonu olarak "Türkiye'nin En İyi Halı Saha Takımı" sıfatını alır.
e. iddaaRakipbul Ligi Türkiye Şampiyonu, İtalyan yapımı, bu şampiyonaya özel olarak tek parça üretilen kupayı almaya ve EMF Avrupa Halı Saha Şampiyonası'nda ülkemizi 8 oyuncusuyla temsil etmeye hak kazanır.
f. iddaaRakipbul Liginde ödül kazanan takımların, bu ödülleri başka bir takıma devretme hakları yoktur.
 
16. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI
a. iddaaRakipbul Ligi ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi RB Fairplay Organizasyon'a aittir.
b.  RB Fairplay Organizasyon'un, iddaaRakipbul Ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.
c. iddaaRakipbul Ligi'ne katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.
d. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü takdirde turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş maç yeri, tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecektir.
e. Organizasyona katılan tüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.
f. Organizasyon komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
g. Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgiler www.rakipbul.com'da yayınlanacaktır. Bu, taahhüt edilen bir hizmet değildir ve yayınlanmaması durumunda organizasyon komitesi sorumluluk kabul etmez.
h. www.rakipbul.com'da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemelerinden doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.
i. iddaaRakipbul Ligi Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.
 
17. SAĞLIK
a. iddaaRakipbul Ligi'nde katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.
b. 45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde iddaaRakipbul Ligi Organizasyon Komitesi'nin hiçbir sorumluluğu yoktur.
c. Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.
 
18. GÜVENLİK
a. Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.
b. Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.
c. Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğray